(+420) 775 059 166 info@artfabrika.cz

Workshop - olejomalba

Objevte s námi kouzlo olejomalby, techniky která byla používána již ve středověku. Naučíme Vás jak míchat barvy, jednotlivé techniky nanášení barev a práci s různými pomůckami. 

Přihlašte se

MANUÁL PRO STUDENTY

Níže najdete užitečné provozní informace k Vámi vybranému kurzu.
Adresa konání kurzu:
U Zvonařky 1435/9, 120 00 Praha 2
Jak se k nám nejlépe dostanete:
· Tram č. 11, 26 – zastávka Pod Karlovem nebo Bruselská
· Metro – stanice I. P. Pavlova (cca 7 minut pěšky)

Doporučujeme si vzít plášť nebo oblečení, které si můžete ušpinit při práci s barvami.

Užitečné rady:
 Na kurz se dostavte nejlépe 10-15 minut před jeho začátkem, abyste se mohli v klidu usadit a začít si vybírat materiál. Pokud se nebudete moci na hodinu dostavit, je nutné se nejméně 24 hodin předem omluvit. Hodinu je pak možné si nahradit.

NÁPLŇ KURZU

Ve workshopu na téma olejomalby představí současný malíř-lektor v Artfabrice techniku malby olejovými barvami, která je téměř synonymem pro celé dějiny evropského malířství od jejich zdokonalení vlámským malířem Janem van Eyck. Malba olejovými barvami je specifická technika, která vyžaduje široké penzum znalostí – příprava a napínání plátna, jeho úpravu pro malbu, míchání barev, práce s jednotlivými barevnými vrstvami a na závěr dokončovací lakové úpravy celé malby. Malíř-lektor v Artfabrice představí a názorně předvede celý technologický proces nutný pro malbu olejovými barvami a zároveň představí na ukázkách z dějin umění inspirující příklady pro další tvorbu účastníka workshopu. Účastník workshopu bude po absolvování workshopu schopen sám samostatně malovat olejovými barvami a sám si připravovat podklady pro malbu a také si domů odnese jím vlastnoručně namalované plátno. 

Umělci-malíři si cení olejomalbu díky svým specifickým vlastnostem. Pojidlo olejových barev, lněný olej prodlužuje schnutí olejových barev a tím umožňuje malíři upravovat a zlepšovat svojí malbu po dlouhou dobu vlastního malování. K ředění olejových barev se používá terpentýnový olej, který zároveň celému malířskému ateliéru propůjčuje specifickou vůni. Malba namalovaná olejovými barvami je také specifická svým stárnutím – na starých olejových malbách se objevují drobné prasklinky (krakeláž), které působí jako vrásky na staré lidské tváři a zároveň dochází i ke změnám barevnosti. Proto malíři již od vynálezu olejomalby své malby zakončují sjednocujícím lakovým nátěrem – nejčastěji damarovým lakem.

Olejomalba jako malířská technika je známa zhruba od 13. století, nicméně byla zdokonalena až vlámským malířem Janem van Eyck. Van Eyck ukázal nové možnosti olejových barev a překonal tak malbu temperovými barvami do té doby převážně používanými většinou umělců. Nejstarší recept na olejové barvy se dochoval ve Štrasburkském manuskriptu pocházejícím z 15. století. 

První malíř, který přinesl techniku malby olejovými barvami do Itálie, tehdejší Mekky evropského malířství byl Antonello da Messina. Olejomalba se šířila rychleji v severní Evropě než v Itálii, kde bylo používání tempery obvyklé ještě v průběhu 16. století. Dá se říci, že téměř každý malíř z evropských a později amerických dějin umění používal či setkal se s technikou olejomalby. Olejomalba našla i uplatnění v moderním umění, kde jí například využíval Salvádor Dálí ve svých precizně promalovávaných surrealistických vizích. Mimo Evropu byly stopy po technice olejomalby nalezeny v Afghánistánu, které pocházejí dokonce ze 7. století.

Podmínky

Pin It on Pinterest